Tariflerim

Ricotta Peyniri Yapımı

Öncelikle birazcık Ricotta’dan bahsedelim. Ricotta bir peynir çeşitidir. İtalyan usulü bir peynir çeşidi olun Ricotta, keklerde, tatlı tuzlu soslarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tuzlu bir peynir olmadığından ve de baskın bir lezzeti olmamasından ötürü her tür yiyeceğe kolayca uyum sağlamaktadır. Aslında bizdeki lor peynirine benzer. Ama işin en en en güzel yanı, bu peyniri evde yapabilmemizdir. Ricotta’yı evde yapabileceğimizi keşfettiğimden beri kendisine bayılıyorum. İşte bu yüzdendir ki, bugün sizlerle enfes bir Ricotta hazırlayacağız.

 

İmkanınız var ise çiğ süt alabilirsiniz, malumunuz şehirde yaşadığım ve yöremde güvenebileceğim bir çiftlik de bilmediğimden, ben marketlerde satılan günlük sütü kullanıyorum. Şimdi tarifime geçmeden önce malzemelerimize bir bakalım.

Gerekli malzemeler:

  • Yarım litrelik günlük süt
  • 1 adet limon
  • Tülbent
  • Süzgeç
  • Süzgeci içine koyabileceğimiz başka bir kap
  • Çelik tencere

Evet, şimdi sütümüzü çelik tencereye boşaltalım. Altını orta harlı açıp, sütümüzü ısıtmaya başlayalım. İşin sırrı sütü kaynamadan hemen evvel ocaktan indirmek ve içine limon suyu sıkmak. Süte ne kadar çok limon sıkarsak, elde ettiğimiz Ricotta o kadar az yağlı oluyor. Ben biraz yağlı kalmasını istediğimden sütü ocaktan indirir indirmez daha önceden sıkmış olduğum limonun suyunu azar azar ekliyorum. Süt kesilmeye başlayınca da limon suyu eklemeyi bırakıyorum. Yani bir limon değil yarım limon bile yeterli olabilir ancak limon bazen tatsız oluyor ya da daha az asidik oluyor o nedenle miktarı daha az daha fazla tutmak gerekebiliyor.

 

Sütü nasıl kaynatmadan alacaksınız? Ben sütü ocakta iken izliyorum, üzerinde kaymak tabakası oluşuyor ve hafif hafif tıkırdamaya başlayınca yüzeyinde büzüşmeler oluyor, bu büzüşmeler artmaya başladığında hemen ateşten indiriyorum ve hazırlamış olduğum limon suyunu azar azar katıyorum. Limon suyunu eklerken bir yandan da çelik bir kaşık ile sütü karıştırıyorum. Sütün kesilmesi şöyle oluyor: sütün suyu ayrışıyor ve içerisinde topak topak parçacıklar oluşuyor. Aşağıdaki resimdeki gibi bir gürüntü oluşunca limon suyu eklemeyi bırakıyoruz.

Tenceremizi o şekilde bırakalım ve tel süzgecimizin üstüne tülbentimizi çift kat yapıp koyalım. Tenceredeki kesilmiş sütü tülbente dökelim. Biraz süzülmesini bekleyip süzgecimizi diğer kabımızın üstüne koyup Ricotta’mızı dinlenmeye ve soğumaya bırakalım.

 

 

 

 

 

Ilınan Ricotta’yı süzgecı ve altındaki kabı ile buzdolabiına koyalım. Ertesi gün Ricatta’nız soslarda, keklerde kullanılmaya ya da kahvaltıda reçel, bal ile tüketilmeye hazırdır.  Afiyet olsun 🙂

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply