Mutfaktan Öyküler

Kadın ve Yeterlilik

Geçenlerde okuduğum bir köşe yazısı, bende bir kadın olarak bir dönüşüm başlattı.

Yazı Hürriyet’te köşesi olan sayın Özgür Bolat’a ait. 12 Ekim 2017 tarihli Özgüven, başarı ve mutluluk getirir mi?, adlı yazının linkini de burada bulabilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ozgur-bolat/ozguven-basari-ve-mutluluk-getirir-mi-40607690

Günümüzde ebeveyn olan her insanın en çok anlamaya ve doğru yapmaya çalıştığı şey özgüvenli çocuklar yetiştirmek sanki. Çünkü kabul edelim, eğitime erişimimiz kendisinden önceki nesle göre daha kolay, internet çağını başında yakalayan nesil olması dolayısıyla bilgiye erişimi sınırsız olan bu yeni ebeveyn nesli, çoğunlukla bir özgüven problemi ile karşı karşıya. Ama bu problem, kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla diye düşünüyorum.. O nedenledir ki babalardan ziyade anneler, çocuğunu iyi yetiştirme kaygısı içerisinde bir gelişim kitabını bitirip bir diğerine geçiyor, sosyal medyada da psikolog, pedagog, sosyolog takibi peşinde koşturuyor.

Yazı, o nedenle biz ebeveynler için en önemli kriter olan özgüven meselesini açıklamaya çalışıyor. Bunun için en anlaşılır tanımı da veriyor, Özdeğer: Ben, ben olduğum için değerliyim duygusu. Fakat, sonrasında ekliyor, bir diğer unsur daha olduğunu. İşte benim için, bence kadınlar için, en can alıcı noktası burası: Yeterlilik: Hayatta yaşadığım sorunları çözebilirim inancı, ve bir alanda yeterlilik.

Sonra bir çalışmanın sonuçlarını açıklıyor yazar, ve diyor ki: Özdeğerin başarı ile ilişkisi %25, yeterliliğin ise %49. Yani aslında insan kendisini olduğu gibi beğenmeyip, kabul etmese de başarılı olabiliyor.

Bu bulgular her neslin kadını için paha biçilemez bence. Neden mi? Kadının içerisinde kendini yiyip bitiren yetersizlik hissini öyle güzel açıklıyor ki. Söyler misiniz hangimiz kendimizi hangi alanda yeterli hissediyoruz? Anneliğimiz? Kadınlığımız? Güzelliğimiz? Profesyonel hayat performansımız? Abla, kardeş, hala, teyze olmak konusunda yeterli miyiz? Kendimizi yeterince kültürlü buluyor muyuz? Arkadaşlarımız ile ilişkimiz? Güzel yemek yapıyor muyuz? Peki ya evimiz yeterince güzel ve temiz mi?

Kadından beklentiler o kadar yüksek ki, kendimizi hep yetersiz hissediyoruz. Aslında özgüvensiziz dediğimde, özgüvenin iki bacağından biri bizi en çok al aşağı eden. Kendimizi olduğumuz gibi kabul etme kısmını bir şekilde ama 25’imizde ama 30’ uzumuzda ya da 40’ımızda hallediyoruz da, şu yetersizlik hissi hep peşimizde. Hele ki anne olduktan sonra yukarıda saydığım liste hem uzuyor hem de derinleşiyor.

Neticede de onca iş halleden biz kadınlar, tabii ki yönetici kademelerde yer almakta zorlanıyoruz, ve de istatistiki olarak başarısız addediliyoruz.

Gelelim bu işin altından nasıl kalkacağımıza. Öncelikle kadınlığımızı kabul edip, bir konuda yeterli olma hissinin, bizde daha farklı gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani, bütün sorumluluklarım arasında, başarılı olmak istediğim alan hangisi ise, o alanda kendimi yeterli hissetmek adına kendimi geliştirmeliyim. Örneğin sizin için, kendinizi başarılı hissetmek istediğiniz alan,  anneliğiniz ise, mevcut şartlarınızda iş yaşamında üst düzey yönetici olamamak sizin için sorun olmamalı. Ya da, iş hayatınızda üst düzey yönetici olmak, ya da çok iyi para kazanmak ise kendinizi başarılı görmek istediğiniz alan, çocuklarınızın okul gösterisinde sizin değil de, eşinizin ya da kardeşinizin olması sizi yaralamamalı. Yani tercihlerinizi kabul etmeli, ve o yolda elinizden geleni yapmalı, yapamadığınız işler, olamadığınız kişiler nedeni ile kendinizi hırpalamayı kesinlikle bırakmalısınız.

Böyle düşününce, o sürekli yaşadığınız “x” işini başarıp, “y” işine yetişemediğiniz anda, bunun normal bir sonuç olduğunu kabul edebileceksiniz, ve yazıda da bahsedildiği gibi kendinizi hedeflediğiniz alanda başarılı bulabileceksiniz diye düşünüyorum.

Başarı nedir? Başarılı olmak önemli midir? Başarı mutluluk getirir mi? Başarısızlık mutsuzluk getirir mi? Bunlar hep kadının kendi iç dünyasında kendisi için cevaplaması gereken sorulardır. Zaten bunların akabinde kendini gerçekleştirmeye fırsat bulacaktır. Önemli olan yetersizlik hissinin sizi gerek başarılı hissetmek gerekse mutlu hissetmek anlamında, al aşağı etmesinin önüne geçmek gerek diye düşünüyorum.

Ve biz kadınlar bunu başarabiliriz diye düşünüyorum.

Sevgiler,

Mutfaktan Öyküler

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Semra Memiş 26/03/2018 at 15:36

    biraz da erkekler yetersiz hissetsin, kadınlar oldukça yeterli.

  • Leave a Reply