Yazlık Tarifler

Frambuazlı Kup

Bahar geldiii!!! 😀

Ağaçlar çiçek açtı, günlerimiz uzadı, çocuklar dışarıda bisikletleri, topları ile görünmeye başladılar ufaktan… E tabii benim de gözümün önünden birden bire meyveli, taze, soğuk, hafif tatlar geçmeye başladı. Bu hafta kendime (biraz da eşimden gelen isyan çığlıkları etkili oldu sanırım ) sınır koymuştum hiçbir şey yapmayacağım diye ama olmadı 🙂 Yine rahat duramadım. Yine kendime hakim olamadım ve ucundan kıyısından bir şeyler yaptım.

Ne mi yaptım? Hemmen o konuya gelmeden önce bir şeyler daha yazayım lütfen 🙂

Meyveli kup, aslında bana, meyveli yoğurt varken müthiş görüntüsü dışında çok cezbedici gelmezdi. Fakat havalar güzelleştikçe, yemek sonrasında hafif ve insanın içini hem görüntüsü hem de tadı ile kıpır kıpır yapacak bir lezzet arayışına giriştim. Ve gözümün önüne direk meyveli kuplar gelmeye başladı. Şöyle bir düşündüm ve evimde de gerekli tüm malzemeler olduğunu farkedince hemen iş koyuldum.

Şimdi, yine tarif kitaplarında ya da internetteki tariflere baktığımda ya krema ile ya krem şanti ile ya da un, süt, yumurta ile benzeri kıvamlar tutturulacak şekilde yapılmış tariflere rastladım. Benim içimden geçen daha hafif ve pratik bir tarif idi. Bir yandan da aklıma düşünce hemen şip şak yapabileceğim bir tatlı tarifim olsun istedim. Ne de olsa her zaman insanın içinden saatlerce uğraşarak bir tatlı yapmak gelmeyebilir. Özellikle da dışarıda güneş pırıl pırıl parlayıp, kuşlar cıvıl cıvıl öterken…

Tarifimde dondurulmuş frambuaz, yoğurt ve krem şanti kullandım. Krem şantinin içerisindekinin dışında, yağ, şeker, un hiçbir şey yok. Kullanılan krem şantinin kalorisi 100 kcal.’dır (15 gr. krem şanti= 52 kcal.). Bir de yağsız sütle yaptığım için, gayet düşük kalorili bir tatlımız olmuş oluyor. Dilerseniz yoğurt yağsız, süt yağlı olabilir, ya da ikisi de yağsız olabilir, ama ben biraz da kuplarımız tatlı havasını kaybetmesin diye en azından birinin yağlı olmasını tercih ettim.

Yaz akşamlarında, sadece bir saat önceden 10-15  dakikada hazırlayabileceğiniz Frambuazlı Kup’unuz ile keyifli sohbetler ve neşeli anlar diliyorum.
Afiyet olsun 🙂

 

 Resimdeki büyüklükte (5 cm. çaplı) 5 adet kup çıkacaktır. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply